Výlety po okolí

Českomoravská vrchovina v okolí Krasonic svou krajinou přímo vybízí k vycházkám a vyjížďkám na kole. Malebná krajina má své kouzlo v kterémkoliv ročním období. Obec Krasonice se rozprostírá západně od Telče.

 

Březinova stezka

Obcí prochází "Březinova stezka", která turisty provádí po významných památkách okresu. Březinova stezka je pojmenována po Otokaru Březinovi, který prožil celý svůj život na Českomoravské vrchovině. Jedna z významných turistických tras spojuje řadu míst spjatých s jeho pobytem. Začíná v Březinově rodišti - Počátcích, prochází Telčí, kde básník prožil svá studentská léta, Novou Říší, kde 13 let učil a napsal prakticky všechny své básnické sbírky a přes Krasonice a Želetavu míří do Jaroměře nad Rokytnou, kde Březina strávil téměř 30 let na konci svého života. Trasa o celkové délce 55 - 60km vede po silnicích, polních cestách a pěšinách, stoupání nejsou příliš náročná.

 

Maškův mlýn

Uprostřed malebné přírody nedaleko obce Krasonice stojí na samotě na říčce Želetavce překrásný mlýn. Už po celá dlouhá léta se mlýnu říká "Maškův", zřejmě podle jména Blažeje Maška, který byl jeho někdejším majitelem a pravděpodobně nechal kdysi celý mlýn vystavět. Sám Mašek nedaleko mlýna v roce 1683 tragicky zemřel, když se vracel domů z Krasonic, tak u cesty umrznul. U Maškova mlýnu je rybník s přilehlým splavem (viz. obr.). Dnešními obyvateli mlýna jsou tři bratři Josef, František a Pavel Malých, kteří se zde narodili.

V roce 1887 Maškův mlýn koupil František Malý. Kdo podobnou nemovitost zakoupil a poté vlastnil, získal i případné právo provozovat mlynářskou živnost. Maškův mlýn měl také svoji vlastní pilu a kromě ní i vápenku. Před první světovou válkou zde vznikla výroba cementového zboží, hlavně cementových křidlic a hřebenáčů. Výroba byla umístěna ve mlýně v prostorách pod pilou. Mlýnské kolo se točilo vedle cementárny. S výrobou cementového zboží se přestalo po vyčerpání pískovny. Maškův mlýn byl postižen několika požáry. Bezprostředně po první světové válce dostal mlýn elektrické osvětlení, které tehdy instaloval Jindřich Mike. Bylo to jedno z prvních elektrických osvětlení v širokém a dalekém okolí. Pohon byl zajištěn pomocí vodního kola. Speciální turbínu na výrobu elektřiny provozují obyvatelé mlýna dodnes a vyrábějí elektrickou energii, kterou prodávají energetické distribuční společnosti. Bohužel za mnohem nižší ceny než za které pak sami elektrickou energii pro běžnou spotřebu ve mlýně nakupují od energetiků zpět.

V okolí mlýna prý bývaly v minulosti ještě některé další samoty. Byla to hájovna podél toku říčky, dále cihelna ve směru k silnici Krasonice ­ Meziříčko a další mlýn u stejné silnice.

 

Hájovna u Majdaleny

Kaple sv. Majdaleny byla postavena již v roce 1629. V roce 1768 byla kaple od základů důkladně přestavěna a v roce 1786 odsvěcena. Roku 1807 ji nechala telčská vrchnost upravit na myslivnu. Najdete ji uprostřed hlubokého lesa u cesty do Nové Říše. Je to stavba s vysokou valbovou střechou a zkosenými rohy. Pamětní deska připomíná časté pobyty Otokara Březiny. V roce 2010 byla na hájovně opravena střecha.

 

Lipová alej

Pozoruhodná, 500 m dlouhá lipová alej, lemuje trasu bývalé staré formanské cesty.